فتوشاپ

بررسی اجمالی ابزارهای فتوشاپ و نوار ابزار

 

 

 

در اولین آموزش از این سری رابط فتوشاپ ، ما به طور کلی به رابط کاربری و ویژگی های اصلی آن پرداختیم. این بار ، ما همه چیز را در مورد ابزارهای فتوشاپ و نوار ابزار یاد خواهیم گرفت. نوار ابزار جایی است که فتوشاپ ابزارهای زیادی را که باید با آنها کار کنیم در خود نگه می دارد. ابزارهایی برای انتخاب ، برای برش دادن و روتوش تصاویر ، برای افزودن اشکال و نوع و موارد دیگر وجود دارد!

ما با نگاهی به نوار ابزار خود شروع خواهیم کرد ، از جمله نحوه سازماندهی نوار ابزار و نحوه دسترسی به بسیاری از ابزارهای پنهان شده در آن. سپس هر یک از ابزارهای موجود در نوار ابزار را با خلاصه ای سریع از آنچه که برای هر ابزار استفاده می شود ، بررسی خواهیم کرد.

من از Photoshop CC 2020 استفاده می کنم اما شما می توانید نسخه های قبلی را نیز دنبال کنید. فقط توجه داشته باشید که برخی از ابزارها ممکن است در نسخه شما موجود نباشد.

نوار ابزار فتوشاپ

نوار ابزار فتوشاپ در سمت چپ صفحه قرار دارد:

 

 

انتخاب یک نوار ابزار تک یا دو ستون

به طور پیش فرض ، نوار ابزار به صورت یک ستون تک و طولانی ظاهر می شود. اما می توان با کلیک روی دو فلش در بالا ، آن را به یک ستون کوتاهتر و دوتایی گسترش داد. برای بازگشت به یک نوار ابزار تک ستونی ، دوباره روی پیکانهای دوبار کلیک کنید:

 

 

طرح ابزارها

بیایید به نحوه سازماندهی نوار ابزار فتوشاپ نگاهی بیندازیم. اگرچه ممکن است به نظر برسد که ابزارها به طور تصادفی لیست شده اند ، اما در واقع یک نظم منطقی برای آن وجود دارد ، با ابزارهای مرتبط گروه بندی شده.

در بالا ، ما ابزارهای حرکت و انتخاب فتوشاپ را داریم. و دقیقاً در زیر آنها ابزارهای Crop و Slice قرار دارد. در زیر آن ابزارهای اندازه گیری و به دنبال آن بسیاری از ابزارهای رتوش و نقاشی فتوشاپ قرار دارد.

بعدی ابزارهای Drawing و Type هستند. و سرانجام ، ما ابزارهای ناوبری را در پایین داریم:

 

 

ابزارهای مخفی نوار ابزار

هر ابزار در نوار ابزار با یک نماد نشان داده می شود و ابزارهای بسیار بیشتری نسبت به آنچه ما می بینیم در دسترس است.

یک پیکان کوچک در گوشه پایین سمت راست نماد ابزار به این معنی است که ابزارهای بیشتری در پشت آن در همان نقطه پنهان شده اند:

 

 

برای مشاهده ابزارهای اضافی ، روی نماد کلیک کنید و نگه دارید. یا روی نماد کلیک راست (Win) / کنترل (Mac) را کلیک کنید. یک منوی مگس باز ، لیست سایر ابزارهای موجود را باز می کند.

به عنوان مثال ، اگر نماد Rectangular Marquee Tool را کلیک کرده و نگه دارم ، از منوی پرواز به من می گوید که همراه با آن ابزار ، ابزار Elliptical Marquee Tool ، ابزار Single Row Marquee و Single Column Marquee Tool نیز با آن گروه بندی می شوند .

برای انتخاب یکی از ابزارهای اضافی ، روی نام آن در لیست کلیک کنید. من ابزار Elliptical Marquee را انتخاب می کنم:

 

 

ابزار پیش فرض

ابزاری که در ابتدا در هر نقطه از نوار ابزار نمایش داده می شود به عنوان ابزار پیش فرض شناخته می شود. به عنوان مثال ، Rectangular Marquee Tool ابزار پیش فرض برای نقطه دوم از بالا است. اما فتوشاپ همیشه ابزار پیش فرض را نمایش نمی دهد. در عوض ، آخرین ابزاری را که انتخاب کرده اید نمایش می دهد.

توجه داشته باشید که پس از انتخاب ابزار Elliptical Marquee Tool از منوی پرواز ، ابزار Rectangular Marquee دیگر در نوار ابزار نمایش داده نمی شود. ابزار Elliptical Marquee Tool جای خود را گرفته است:

 

 

برای انتخاب ابزار Rectangular Marquee در این مرحله ، باید روی نماد Elliptical Marquee Tool کلیک یا نگه دارم یا روی (Win) / Control-click (Mac) راست کلیک کنید. سپس می توانم ابزار Rectangular Marquee Tool را از فهرست انتخاب کنم:

 

 

خلاصه ای از ابزارهای فتوشاپ

بنابراین اکنون که یاد گرفتیم نوار ابزار فتوشاپ چگونه سازمان یافته است ، بیایید خود ابزارها را بررسی کنیم.

در زیر خلاصه ای سریع از هر یک از ابزارهای فتوشاپ به همراه توضیح مختصری از کاربرد هر ابزار آورده شده است. ابزارها به ترتیب از بالا به پایین لیست شده اند و ابزارهای خاص با جزئیات بیشتر در سایر دروس آورده شده اند.

ستاره (*) بعد از نام ابزار نشانگر یک ابزار پیش فرض است و حرف داخل پرانتز میانبر صفحه کلید ابزار است. برای چرخش از طریق ابزارهایی با همان میانبر صفحه کلید ، همزمان با فشار دادن حرف ، Shift را فشار دهید و نگه دارید. این لیست از Photoshop CC 2020 به روز است. توجه داشته باشید که برخی از ابزارها در نسخه های قبلی در دسترس نیستند.

 

ابزار حرکت و انتخاب

      انتقال ابزار * (V)
ابزار Move برای جابجایی لایه ها ، انتخاب ها و راهنماها در یک سند فتوشاپ استفاده می شود. برای انتخاب خودکار لایه یا گروهی که روی آن کلیک می کنید ، “انتخاب خودکار” را فعال کنید.

 

    ابزار Artboard (V)
ابزار Artboard به شما امکان می دهد چندین طرح وب یا UX (تجربه کاربری) را برای دستگاهها یا اندازه صفحه های مختلف به راحتی طراحی کنید.

 

Rectangular Marquee Tool * (M)
Rectangular Marquee Tool رئوس مطالب مستطیلی را ترسیم می کند. هنگام کشیدن ، Shift را فشار داده و نگه دارید تا یک انتخاب مربع ترسیم شود.

 

    ابزار Elliptical Marquee (M)
ابزار Elliptical Marquee Tool خطوط کلی انتخاب بیضوی را ترسیم می کند. Shift را فشار دهید و نگه دارید تا یک انتخاب در یک دایره کامل ترسیم شود.

 

    Single Row Marquee Tool
ابزار Single Row Marquee در فتوشاپ یک ردیف پیکسل در تصویر را از چپ به راست انتخاب می کند.

 

    ابزار تک ستونی
با استفاده از ابزار Single Column Marquee یک ستون پیکسل را از بالا به پایین انتخاب کنید.

 

    ابزار Lasso * (L)
با استفاده از ابزار Lasso می توانید یک طرح کلی از شکل آزاد را در اطراف یک جسم ترسیم کنید.

 

    Polygonal Lasso Tool (L)
با استفاده از ابزار Polygonal Lasso دور یک شی را کلیک کنید تا آن را با یک طرح کلی چند ضلعی و لبه مستقیم محاصره کنید.

 

    ابزار مغناطیسی Lasso (L)
هنگامی که نشانگر ماوس خود را به اطراف آن منتقل می کنید ، ابزار مغناطیسی Lasso Tool طرح اصلی انتخاب را به لبه های جسم می زند.

 

    ابزار انتخاب شی * (W)
ابزار جدید انتخاب Object Selection از فتوشاپ CC 2020 به شما امکان می دهد فقط با کشیدن یک طرح کلی خشن در اطراف آن ، یک شی را انتخاب کنید.

 

    ابزار انتخاب سریع (W)
ابزار Quick Selection به شما امکان می دهد تا به راحتی و با کشیدن نقاشی روی آن ، یک شی را به راحتی انتخاب کنید. برای انتخاب با کیفیت بهتر ، “بهبود خودکار” را در نوار گزینه فعال کنید.

 

    Magic Wand Tool (W)
Magic Wand Tool فتوشاپ با یک کلیک مناطق با رنگ مشابه را انتخاب می کند. مقدار “تحمل” در نوار گزینه ها طیف رنگی را که انتخاب می شود تنظیم می کند.

 

ابزارهای برش و برش

    ابزار برش * (C)
برای برش دادن تصویر و حذف مناطق ناخواسته از ابزار برش در فتوشاپ استفاده کنید. علامت “حذف پیکسل های بریده شده” را در نوار گزینه ها برش دهید تا یک تصویر بدون تخریب بریده شود.

 

    Perspective Crop Tool (C)
از ابزار Perspective Crop برای برش دادن تصویر و رفع مشکلات اعوجاج یا چشم انداز رایج استفاده کنید.

 

    ابزار برش (C)
ابزار Slice یک تصویر یا طرح را به بخشهای کوچکتر (برش) تقسیم می کند که می تواند به صورت جداگانه صادر و بهینه شود.

 

    ابزار انتخاب برش (C)
برای انتخاب برشهای جداگانه ایجاد شده با ابزار Slice از ابزار Slice Select استفاده کنید.

 

    ابزار قاب * (K)
ابزار Frame که از Photoshop CC 2019 جدید است ، به شما امکان می دهد تصاویر را به شکل مستطیل یا بیضوی قرار دهید.

 

ابزار اندازه گیری

 

    Eyedropper Tool * (I)
ابزار Eyedropper Photoshop از رنگها در یک تصویر نمونه برداری می کند. برای نمایش بهتر رنگ منطقه نمونه ، “Size Sample” را در نوار Options افزایش دهید.

 

    ابزار 3D قطره چکان (I)
با استفاده از ابزار 3D Material Eyedropper از متریال های سه بعدی در فتوشاپ مواد تهیه کنید.

 

    ابزار نمونه برداری رنگ (I)
ابزار Color Sampler مقادیر رنگی را برای منطقه انتخاب شده (نمونه برداری شده) در تصویر نمایش می دهد. همزمان می توان از حداکثر چهار منطقه نمونه برداری کرد. اطلاعات رنگ را در پانل اطلاعات فتوشاپ مشاهده کنید.

 

    ابزار خط کش (I)
ابزار Ruler فاصله ، مکان و زاویه را اندازه گیری می کند. برای موقعیت یابی تصاویر و عناصر دقیقاً در مکانی که می خواهید عالی است.

 

    ابزار یادداشت (I)
ابزار Note به شما این امکان را می دهد که یادداشت های متنی را به سند فتوشاپ خود ، یا برای خود یا دیگران که در همان پروژه کار می کنند ، ضمیمه کنید. یادداشت ها به عنوان بخشی از پرونده .PSD ذخیره می شوند.

 

    ابزار شمارش (I)
با استفاده از ابزار شمارش تعداد اشیا in موجود در تصویر را دستی بشمارید یا اینکه فتوشاپ به طور خودکار چندین منطقه انتخاب شده در تصویر را بشمارد.

 

ابزارهای رتوش و نقاشی

    ابزار قلم مو Spot Healing * (J)
Spot Healing Brush در فتوشاپ به سرعت لکه ها و سایر مناطق مشکل جزئی در تصویر را از بین می برد. از اندازه برس کمی بزرگتر از لکه برای بهترین نتیجه استفاده کنید.

 

    Healing Brush Tool (J)
Healing Brush به شما امکان می دهد با نقاشی روی قسمت های بزرگتر مشکل را در تصویر ترمیم کنید. Alt (Win) / Option (Mac) را نگه دارید و برای نمونه برداری از بافت خوب کلیک کنید ، سپس قسمت مورد نظر را برای ترمیم رنگ آمیزی کنید.
ابزار پچ فتوشاپ.

 

    ابزار Patch (J)
با ابزار Patch ، یک طرح کلی انتخاب فرم آزاد را در اطراف یک منطقه مشکل ترسیم کنید. سپس آن را با کشیدن طرح کلی انتخاب روی منطقه ای از بافت خوب ترمیم کنید.

 

    ابزار جابجایی آگاه از محتوا (J)
برای انتخاب و انتقال بخشی از تصویر به یک منطقه دیگر ، از ابزار Content-Aware Move استفاده کنید. فتوشاپ با استفاده از عناصر مناطق اطراف به طور خودکار سوراخ موجود در نقطه اصلی را پر می کند.

 

    ابزار قرمز چشم (J)
Red Eye Tool مشکلات رایج چشم قرمز را در عکس حاصل از فلاش دوربین برطرف می کند.

 

    ابزار قلم مو * (B)
ابزار قلم مو ابزار اصلی نقاشی فتوشاپ است. از آن برای نقاشی های قلم مو روی لایه یا ماسک لایه استفاده کنید.

 

    ابزار مداد (B)
ابزار مداد یکی دیگر از ابزارهای نقاشی فتوشاپ است. اما در حالی که ابزار قلم مو می تواند ضربات قلم موی لبه نرم را ایجاد کند ، Pencil Tool همیشه با لبه های سخت رنگ آمیزی می کند.

 

    ابزار جایگزینی رنگ (B)
با استفاده از ابزار جایگزینی رنگ در فتوشاپ به راحتی رنگ یک شی را با رنگ دیگری جایگزین کنید.

 

    ابزار قلم مو میکسر (B)
بر خلاف ابزار استاندارد قلم مو ، Mixer Brush در فتوشاپ می تواند عناصر نقاشی واقعی مانند مخلوط کردن و ترکیب رنگ ها و مرطوب بودن رنگ را شبیه سازی کند.

 

    Clone Stamp Tool * (S)
Clone Stamp Tool ابتدایی ترین ابزار رتوش فتوشاپ است. این پیکسل ها را از یک ناحیه از تصویر نمونه برداری می کند و آنها را روی پیکسل های ناحیه دیگر نقاشی می کند.

 

    ابزار تمبر الگو (S)
از ابزار Pattern Stamp برای ترسیم نقاشی روی تصویر استفاده کنید.

 

    History Brush Tool * (Y)
History Brush Tool یک عکس فوری از مرحله قبل (حالت سابقه) در نسخه فعلی تصویر ترسیم می کند. حالت قبلی را از پانل History انتخاب کنید.

 

    Art Art Brush Tool (Y)
Art History Brush همچنین تصویری از حالت تاریخچه قبلی را به تصویر می کشد ، اما این کار را با استفاده از ضربات قلم موی سبک انجام می دهد.

 

    ابزار پاک کن * (E)
ابزار پاک کن در فتوشاپ پیکسل های یک لایه را برای همیشه پاک می کند. همچنین می توان از آن برای رنگ آمیزی در حالت سابق قبلی استفاده کرد.

 

    ابزار پاک کن زمینه (E)
ابزار پاک کن زمینه با رنگ آمیزی بر روی قسمتهایی از رنگ مشابه تصویر را پاک می کند.

 

    Magic Eraser Tool (E)
Magic Eraser Tool از این جهت که مناطق را با رنگ مشابه با یک کلیک انتخاب می کند ، شبیه Magic Wand Tool است. اما ابزار Magic Eraser سپس آن مناطق را برای همیشه حذف می کند.

 

    ابزار گرادیان * (G)
Gradient Tool فتوشاپ ترکیبات تدریجی بین چندین رنگ را ترسیم می کند. Gradient Editor به شما امکان می دهد شیب های دلخواه خود را ایجاد و شخصی سازی کنید.

 

    ابزار سطل رنگ (G)
ابزار Paint Bucket Tool منطقه ای از رنگ مشابه را با رنگ Foreground یا الگوی شما پر می کند. مقدار “تحمل” طیف رنگی را که در اطراف منطقه ای که کلیک کرده اید تحت تأثیر قرار می دهد ، تعیین می کند.

 

    ابزار رها کردن مواد 3D (G)
ابزار 3D Material Drop که در مدل سازی سه بعدی استفاده می شود ، به شما امکان می دهد یک ماده را از یک منطقه نمونه برداری کرده و سپس آن را در قسمت دیگری از مدل ، مش یا لایه سه بعدی خود رها کنید.

 

    ابزار تار *
ابزار Blur مناطقی را که با استفاده از ابزار رنگ آمیزی می کنید ، تار و نرم می کند.

 

    ابزار Sharpen
ابزار Sharpen نواحی را که روی آنها نقاشی می کنید واضح می کند.

 

    ابزار لکه
Smudge Tool در فتوشاپ مناطقی را که روی آنها نقاشی می کنید لکه دار می کند و لکه می زند. همچنین می تواند برای ایجاد جلوه نقاشی انگشتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

    ابزار دوج * (O)
با استفاده از Dodge Tool بر روی قسمت های تصویر رنگ آمیزی کنید تا آنها سبک شود.

 

    ابزار رایت (O)
ابزار Burn نواحی را که روی آنها نقاشی می کنید تاریک می کند.

 

    ابزار اسفنجی (O)
برای افزایش یا کاهش میزان اشباع رنگ ، با ابزار Sponge روی مناطق مختلف نقاشی کنید.

 

ابزارهای طراحی و تایپ

    ابزار قلم * (P)
Photoshop’s Pen Tool به شما امکان می دهد مسیرهای بسیار دقیق ، اشکال برداری یا انتخاب ها را ترسیم کنید.

 

    Freeform Pen Tool (P)
Freeform Pen Tool به شما امکان می دهد مسیرها یا اشکال را به صورت آزاد ترسیم کنید. همانطور که رسم می کنید نقاط لنگر به طور خودکار به مسیر اضافه می شوند.

 

    ابزار قلم انحنا (P)
Curvature Pen Tool نسخه ساده تر و ساده تری از Pen Tool است. جدید از Photoshop CC 2018.

 

    Anchor Point Tool را اضافه کنید
برای افزودن نقاط لنگر اضافی در طول مسیر از ابزار Add Anchor Point Tool استفاده کنید.

 

    ابزار Anchor Point را حذف کنید
با حذف ابزار Anchor Point Tool روی یک نقطه لنگر موجود کلیک کنید

 

    ابزار تبدیل نقطه
در یک مسیر ، با ابزار Convert Point روی یک نقطه لنگر صاف کلیک کنید تا آن را به یک نقطه گوشه تبدیل کنید. روی یک گوشه کلیک کنید تا آن را به یک نقطه صاف تبدیل کنید.

 

    ابزار نوع افقی * (T)
در فتوشاپ که به عنوان ابزار تایپ شناخته می شود ، از ابزار نوع افقی برای افزودن نوع استاندارد به سند خود استفاده کنید.

 

    ابزار عمودی نوع (T)
ابزار نوع عمودی نوع را از بالا به پایین به صورت عمودی اضافه می کند.

 

    ابزار ماسک نوع عمودی (T)
ابزار Vertical Type Mask به جای افزودن متن قابل ویرایش به سند شما ، یک طرح کلی به شکل نوع عمودی ایجاد می کند.

 

    ابزار ماسک نوع افقی (T)
مانند ابزار عمودی نوع ماسک ، ابزار Horizontal Type Mask یک طرح کلی به شکل نوع ایجاد می کند. با این حال ، نوع به جای افقی به صورت افقی اضافه می شود.

 

    ابزار انتخاب مسیر * (A)
با استفاده از ابزار Path Selection (فلش سیاه) در فتوشاپ یک مسیر را به طور هم زمان انتخاب و جابجا کنید.

 

    ابزار انتخاب مستقیم (A)
از ابزار Direct Selection (فلش سفید) برای انتخاب و انتقال یک قسمت مسیر جداگانه ، نقطه لنگر یا دسته جهت استفاده کنید.

 

    ابزار مستطیل * (U)
Rectangle Tool اشکال بردار مستطیلی ، مسیرها یا اشکال پیکسل را ترسیم می کند. هنگام کشیدن ، Shift را فشار داده و نگه دارید تا شکل به یک مربع کامل منتقل شود.

 

    ابزار مستطیل گرد (U)
Rounded Rectangle Tool مشابه Rectangle Tool استاندارد است اما اشکال را با گوشه های گرد شده ترسیم می کند. Shift را فشار داده و نگه دارید تا مربع با گوشه های گرد ترسیم شود.

 

    ابزار بیضی (U)
ابزار بیضی اشکال برداری ، مسیرها یا اشکال پیکسل بیضوی را ترسیم می کند. هنگام کشیدن ، Shift را فشار دهید و نگه دارید تا یک دایره کامل ترسیم شود.

 

    ابزار چند ضلعی (U)
ابزار Polygon اشکال برداری ، مسیرها یا اشکال پیکسل چند ضلعی ، لبه مستقیم را ترسیم می کند. برای تنظیم تعداد اضلاع ، از گزینه “Sides” در نوار گزینه استفاده کنید.

 

    ابزار خط (U)
ابزار Line خطوط مستقیمی را به صورت شکل یا مسیر ترسیم می کند. گزینه “Weight” در نوار گزینه ها ، عرض خط را کنترل می کند.

 

    ابزار شکل سفارشی (IN)
Photoshop Custom Shape Tool به شما امکان می دهد اشکال دلخواه را انتخاب و ترسیم کنید. از اشکال سفارشی داخلی فتوشاپ انتخاب کنید یا خود را ایجاد کنید.

 

ابزار ناوبری

    ابزار دستی * (H)
ابزار دستی به ما امکان می دهد تا با کلیک کردن و کشیدن یک تصویر روی صفحه ، مناطق مختلف را هنگام بزرگنمایی مشاهده کنیم.

 

    چرخش مشاهده ابزار (R)
برای چرخاندن بوم از ابزار Rotate View Tool در فتوشاپ استفاده کنید تا بتوانید تصویر را از زوایای مختلف مشاهده و ویرایش کنید.

 

    بزرگنمایی ابزار * (Z)
برای بزرگنمایی یک منطقه خاص ، روی تصویر با ابزار بزرگنمایی کلیک کنید. Alt (Win) / Option (Mac) را فشار داده و نگه دارید و برای بزرگنمایی با ابزار بزرگنمایی کلیک کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا