فتوشاپ

آشنایی با رابط فتوشاپ

 

 

 

در این آموزش ، ما فصل خود را در مورد رابط کاربری فتوشاپ را با یک مرور سریع و کلی از ویژگی های اصلی رابط ارائه می دهیم. کارهای زیادی وجود دارد که ما می توانیم با فتوشاپ انجام دهیم ، و در طول سال ها ، فتوشاپ به یک برنامه عظیم تبدیل شده است. اما رابط کاربری در واقع کاملاً ساده است. در واقع ، فقط تعداد انگشت شماری از بخشها وجود دارد که باید آنها را بدانیم. ما در این آموزش به هر یک از آنها نگاه خواهیم کرد.

ما با پنجره Document ، منطقه اصلی که تصویر خود را مشاهده و ویرایش می کنیم ، شروع خواهیم کرد. سپس ، ما نوار ابزار را جستجو می کنیم که در آن بسیاری از ابزارهای فتوشاپ را پیدا می کنیم. نوار گزینه ها به طور مستقیم با نوار ابزار مرتبط است. نوار گزینه ها گزینه هایی را برای ابزاری که انتخاب کرده ایم نمایش می دهد. نوار منو در بالای رابط دارای انواع گزینه ها و دستورات مربوط به پرونده ها ، ویرایش تصویر ، انتخاب ها ، لایه ها ، نوع و موارد دیگر است. و قسمت پانل در سمت راست جایی است که پنلهای زیادی را پیدا می کنیم و از آنها استفاده می کنیم. ما در اینجا نگاه کلی به همه این ویژگی ها خواهیم داشت و برخی از آنها را با جزئیات بیشتر در سایر درس های این فصل بیان خواهیم کرد.

همچنین در مورد ویژگی جدید جستجو که اخیراً به فتوشاپ اضافه شده است ، خواهیم آموخت. و ما اولین نگاه خود را به فضاهای کاری و نحوه سفارشی سازی ظاهر رابط خواهیم انداخت. من از Photoshop CC استفاده خواهم کرد اما این آموزش با Photoshop CS6 نیز سازگار است. این اولین درس از 10 درسی است که در مجموعه ما رابط کاربری Photoshop Interface فرا گرفته شده است. بیایید شروع کنیم!

رابط فتوشاپ

آنچه که رابط کاربری فتوشاپ به محض باز کردن تصویر ایجاد می شود ، در اینجا آمده است. ما در مورد بخش اول تصاویر در این مجموعه آموزشی (عکس فوق العاده شایان ستایش Adobe Stock) همه چیز را در مورد باز کردن تصاویر آموختیم:

 

 

پنجره سند

پنجره Document ناحیه بزرگی در مرکز رابط است که تصویر نمایش داده می شود. همچنین آنجاست که تصویر را ویرایش می کنیم. منطقه واقعی که تصویر در آن قابل مشاهده است به عنوان بوم شناخته می شود. قسمت تاریک اطراف تصویر ، صفحه مقوایی است. هنگامی که تصویر بسیار کوچک است و نمی تواند کل پنجره سند را پر کند ، مقوا در واقع هدفی غیر از پر کردن فضای اطراف تصویر ندارد.

 

 

برگه سند

در بالای پنجره سند ، برگه سند قرار دارد. این برگه نام و نوع پرونده سند را نشان می دهد (“AdobeStock_145722872.jpeg”) و سطح بزرگنمایی کنونی آن (25٪). برگه همچنین نحوه تغییر بین پنجره های سند است که بیش از یک تصویر در فتوشاپ باز داشته باشیم. در درس دیگری درباره کار با چندین سند بیشتر خواهیم آموخت:

 

 

نوار سطح و وضعیت بزرگنمایی

در پایین سمت چپ پنجره Document ، اطلاعات بیشتری در مورد تصویر پیدا می کنیم. سطح بزرگنمایی فعلی ، درست مانند آنچه در برگه سند است ، نمایش داده می شود. و در سمت راست سطح بزرگنمایی نوار وضعیت قرار دارد. به طور پیش فرض ، نوار وضعیت مشخصات رنگ تصویر را نمایش می دهد. در مورد من ، این Adobe RGB (1998) است. شما ممکن است چیز دیگری بگویید ، مانند sRGB IEC61966-2.1. ما در مورد مشخصات پروفایل در بخش آموزش ضروری Photoshop Color در قسمت 1 آموختیم:

 

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد تصویر ، مانند عرض و ارتفاع ، وضوح تصویر و اطلاعات رنگ (کانال ها) ، روی نوار وضعیت کلیک کرده و نگه دارید:

 

 

همچنین می توانید نوع اطلاعاتی را که نوار وضعیت نمایش می دهد تغییر دهید. بر روی پیکان سمت راست نوار وضعیت کلیک کنید تا منویی باز شود که در آن می توانید جزئیات مختلف مانند اندازه های سند (اندازه پرونده) یا ابعاد (عرض ، ارتفاع و وضوح) را مشاهده کنید. من آن را به حالت پیش فرض ، مشخصات سند می گذارم:

 

 

نوار ابزار

نوار ابزار (که به جعبه ابزار یا پنل ابزار نیز معروف است) محلی است که فتوشاپ تمام ابزارهای خود را در آن نگه می دارد. آن را در سمت چپ رابط فتوشاپ خواهید یافت. ابزارهایی برای انتخاب ، ویرایش و روتوش تصاویر ، نقاشی ، افزودن نوع یا اشکال به سند شما و موارد دیگر وجود دارد:

 

 

در حال گسترش نوار ابزار

به طور پیش فرض ، نوار ابزار به عنوان یک ستون طولانی و واحد از ابزار ظاهر می شود. با کلیک روی دو فلش در بالا ، نوار ابزار به یک ستون کوتاهتر و دوتایی گسترش می یابد. برای بازگشت به طرح تک ستونی ، مجدداً روی پیکانها کلیک کنید:

 

 

ابزارهای پنهان نوار ابزار

فتوشاپ شامل ابزارهای زیادی است. در حقیقت ، ابزارهای بسیار بیشتری نسبت به آنچه می بینیم وجود دارد. اکثر ابزارهای نوار ابزار دارای ابزارهای دیگری هستند که با آنها در همان نقطه قرار گرفته اند. برای مشاهده منویی از سایر ابزارهای پنهان شده در پشت آن ، روی نماد یک ابزار کلیک کنید و نگه دارید.

به عنوان مثال ، به طور پیش فرض ، ابزار Rectangular Marquee Tool انتخاب شده است. این ابزار دوم از بالا است. اگر بر روی نماد Rectangular Marquee Tool کلیک کرده و نگه دارم ، یک منوی پرش ظاهر می شود. این منو به من نشان می دهد که ابزار Elliptical Marquee Tool ، Single Row Marquee Tool و Single Column Marquee Tool نیز می توانند از همان نقطه انتخاب شوند. ما در آموزش بعدی درباره نوار ابزار بیشتر خواهیم آموخت و نحوه استفاده از ابزارهای فتوشاپ را در سایر دروس در این مجموعه آموزشی خواهیم آموخت:

 

 

نوار گزینه ها

نوار گزینه Photoshop مستقیماً به نوار ابزار مرتبط است. نوار گزینه ها گزینه های هر کدام از ابزارهایی را که در نوار ابزار انتخاب کرده ایم نمایش می دهد. نوار گزینه ها را در بالای رابط ، درست بالای پنجره سند پیدا خواهید کرد. در اینجا می بینیم که ، چون من در حال حاضر ابزار Rectangular Marquee را انتخاب کرده ام ، نوار گزینه ها گزینه هایی را برای ابزار Rectangular Marquee نشان می دهد:

 

 

اگر من یک ابزار متفاوت از Toolbar مانند Crop Tool انتخاب کنم:

 

 

سپس گزینه ها در نوار گزینه تغییر می کند. به جای دیدن گزینه های ابزار Rectangular Marquee ، اکنون گزینه هایی برای ابزار برش را مشاهده می کنیم:

 

 

نوار منو

در بالای رابط کاربری فتوشاپ ، نوار منو قرار دارد. نوار منو جایی است که گزینه ها و دستورات مختلفی را می یابیم ، همه در گروه ها دسته بندی می شوند. به عنوان مثال منوی File گزینه هایی برای باز کردن ، ذخیره و بسته شدن اسناد را در خود جای داده است. منوی Layer گزینه های کار با لایه ها را لیست می کند. بسیاری از فیلترهای فتوشاپ در زیر فهرست Filter یافت می شوند و موارد دیگر. ما در اینجا از هر طبقه و مورد منویی عبور نخواهیم کرد ، اما در درس های بعدی همه چیز درباره آنها یاد می گیریم زیرا اهمیت پیدا می کنند. توجه داشته باشید که دسته “Photoshop CC” در سمت چپ نوار منو در تصویر فقط در نسخه Mac فتوشاپ یافت می شود:

 

 

پنلها

در سمت راست رابط Photoshop جایی است که پنل ها را پیدا می کنیم. پانل ها به انواع دستورات و گزینه ها دسترسی می یابند ، و پانل های مختلفی برای کارهای مختلف وجود دارد. مهمترین پنل پنل لایه ها است. این جایی است که ما در سند خود لایه هایی را اضافه ، حذف و کار می کنیم. اما تعداد زیادی پانل دیگر نیز وجود دارد که بعداً به بررسی همه آنها خواهیم پرداخت:

 

 

گروه های پنل

برای صرفه جویی در فضای صفحه ، Adobe پنل های مربوطه را با هم گروه می کند. به عنوان مثال ، بیایید به صفحه لایه ها نگاه کنیم. درست مانند پنجره Document ، هر پانل دارای یک زبانه در بالا است که نام پانل را نشان می دهد. اما توجه داشته باشید که دو زبانه دیگر در سمت راست برگه لایه ها وجود دارد. یکی می گوید Channels و دیگری می گوید Paths. اینها پنلهای دیگری هستند که با صفحه لایه ها در همان گروه پنل قرار می گیرند. نام پانلی که در حال حاضر در گروه باز است (در این مورد ، پانل لایه ها) از سایر موارد روشن تر است:

 

 

جابجایی بین پنل ها در یک گروه

برای رفتن به پنل دیگری در یک گروه ، روی برگه آن کلیک کنید. در اینجا ، من پانل کانال ها را باز کرده ام. برای بازگشت به پنل لایه ها ، دوباره روی برگه آن کلیک کنید:

 

 

از کجا می توانید پنل های بیشتری را در فتوشاپ پیدا کنید

به طور پیش فرض ، ابتدا تعداد انگشت شماری از پنل ها نمایش داده می شوند. اما تعداد بیشتری پنل دیگر در فتوشاپ در دسترس ما است. لیست کامل پانل ها را در زیر منوی Window در نوار منو پیدا خواهید کرد:

 

 

پانل ها در یک ستون طولانی و تک لیست شده اند. ستون را در اینجا به نصف تقسیم کرده ام تا بهتر در صفحه جای بگیرد. برای انتخاب پانل ، روی نام آن در لیست کلیک کنید. علامت گذاری در سمت چپ نام پانل به این معنی است که پانل از قبل باز است. با انتخاب پانلی که از قبل باز شده باشد ، بسته می شود.

نوار جستجو

جدید در Photoshop CC نوار جستجو است. نوار جستجو به ما امکان می دهد تا به سرعت ابزارها یا دستوراتی را در فتوشاپ پیدا کنیم ، همچنین می توان آموزش های مربوط به موضوعات مختلف یا تصاویر Adobe Stock را پیدا کرد. برای استفاده از ویژگی جستجو ، بر روی نماد جستجو (ذره بین) در سمت راست بالای فتوشاپ کلیک کنید. آن را دقیقاً بالای ستون پانل پیدا خواهید کرد. اگر از Photoshop CC استفاده می کنید اما نماد جستجو را مشاهده نمی کنید ، مطمئن شوید که نسخه Photoshop شما به روز است:

 

 

با کلیک بر روی نماد ، نوار جستجو باز می شود. عبارت جستجوی خود را در بالا وارد کنید. به عنوان مثال ، من وارد “برش” می شوم. سپس نوار جستجو گسترش می یابد تا نتایج را به شما نشان دهد. در اینجا ، می بینیم که با جستجوی “Crop” ابزار Photoshop’s Crop و Perspective Crop Tool پیدا شده است. همچنین دستور Crop and Straighten Photos ، دستور Trim و Crop را پیدا کرد. برای انتخاب سریع آن ، روی هر ابزار یا دستوری در لیست کلیک کنید. در زیر ابزارها و دستورات ، یک آموزش از Adobe در مورد نحوه برش و راست کردن عکس ها و همچنین تصاویر مربوط به “Crop” در Adobe Stock وجود دارد (اگرچه محصولات زراعی در واقع همان چیزی نیست که من در ذهن داشتم). با کلیک بر روی آموزش یا تصویر ، مرورگر وب شما راه اندازی می شود و شما را به وب سایت Adobe یا Adobe Stock می رساند.

درست زیر عبارت جستجوی شما در بالا منویی وجود دارد که به شما امکان می دهد نوع نتایج را محدود کنید. به طور پیش فرض ، همه انتخاب شده است. برای محدود کردن نتایج فقط به ابزارها ، پنل ها و دستورات فتوشاپ ، فتوشاپ را انتخاب کنید. برای آموزش واژه جستجو ، یادگیری را انتخاب کنید. و برای مشاهده فقط تصاویر Adobe Stock ، سهام را انتخاب کنید:

 

 

فضاهای کاری

در آخر ، بیایید به فضاهای کاری نگاه کنیم. فضای کاری در فتوشاپ مجموعه ای از پیش تعیین شده و تنظیم عناصر مختلف رابط است. فضاهای کاری می توانند کنترل کنند که کدام یک از پنل های فتوشاپ روی صفحه نمایش داده می شود ، همراه با چیدمان آن صفحه ها. یک فضای کاری می تواند طرح ابزارهای نوار ابزار را تغییر دهد. موارد موجود در نوار منو ، همراه با میانبرهای صفحه کلید ، همچنین می توانند به عنوان بخشی از یک فضای کاری سفارشی شوند.

به طور پیش فرض ، فتوشاپ از فضای کاری معروف به Essentials استفاده می کند. فضای کاری Essentials یک فضای کاری کلی و همه منظوره است ، با طرح رابط کاربری مناسب برای انواع مختلف کارها. اما فضای کاری دیگری نیز برای انتخاب وجود دارد. می توانیم با استفاده از گزینه Workspace در سمت راست بالای فتوشاپ بین فضاهای کاری جابجا شویم. در Photoshop CC ، گزینه Workspace با یک نماد نشان داده می شود. در Photoshop CS6 ، این یک جعبه انتخاب است که نام فضای کاری انتخاب شده در حال حاضر در جعبه نمایش داده شده است:

 

 

بر روی نماد (یا کادر انتخاب) کلیک کنید تا منویی از سایر فضاهای کاری که می توانیم انتخاب کنیم ، باز شود. فتوشاپ شامل چندین فضای کاری داخلی است. هر کدام رابط کاربری را برای نوع خاصی از کار سفارشی می کنند. همانطور که اشاره کردم ، ملزومات یک فضای کاری کلی و همه منظوره است. اگر یک طراح وب هستید ، ممکن است بخواهید به فضای کاری Graphic و Web بروید. برای ویرایش تصویر ، فضای کاری عکاسی انتخاب خوبی است. هنگام جابجایی بین فضاهای کاری ، به پنل ها و نوار ابزار خود توجه داشته باشید و ببینید چه چیزی تغییر می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا