مقدماتی فتوشاپ

تنظیمات ضروری فتوشاپ برای مبتدیان

 

 

 

در این آموزش ، برخی از تنظیمات اساسی در فتوشاپ را بررسی خواهیم کرد که هر مبتدی باید از آنها مطلع باشد. Preferences جایی است که ما انواع گزینه هایی را پیدا می کنیم که ظاهر ، رفتار و عملکرد فتوشاپ را کنترل می کنند. در ترجیحات فتوشاپ گزینه های بیشتری وجود دارد که ما ممکن است در یک آموزش به آنها بپردازیم ، اما این اشکالی ندارد زیرا بسیاری از تنظیمات پیش فرض خوب هستند. در اینجا ، ما فقط می خواهیم گزینه هایی را که شایسته توجه شما هستند ، دقیقاً هنگام شروع یادگیری فتوشاپ بررسی کنیم. برخی از گزینه ها به شما امکان می دهد رابط کاربری فتوشاپ را شخصی سازی کنید. دیگران سرعت کار شما را افزایش می دهند. و برخی به عملکرد روان فتوشاپ و رایانه شما کمک می کنند. ترجیحات مهم دیگری نیز وجود دارد ، اما اگر صحبت در مورد آنها منطقی تر باشد ، آنها را برای درس های بعدی ذخیره خواهیم کرد.

من از Photoshop CC استفاده خواهم کرد اما این آموزش با Photoshop CS6 نیز سازگار است. همه موارد برگزیده به جز یکی ، در هر دو نسخه موجود است. همانطور که یاد خواهیم گرفت ، تنظیمات ترجیحی فتوشاپ به دسته هایی تقسیم می شوند. در برخی موارد ، بسته به اینکه از نسخه فتوشاپ استفاده می کنید ، یک گزینه در دسته دیگری قرار می گیرد. در ادامه کار به این تفاوت ها اشاره خواهم کرد.

نحوه دسترسی به تنظیمات فتوشاپ

همانطور که اشاره کردم ، تنظیمات ترجیحی فتوشاپ به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. بیایید با دسته عمومی شروع کنیم. برای دسترسی به تنظیمات برگزیده ، در رایانه شخصی Windows ، به منوی Edit در نوار منو در بالای صفحه بروید. از آنجا ، تنظیمات برگزیده را در پایین لیست و سپس General را انتخاب کنید. در Mac (چیزی که من اینجا استفاده می کنم) ، به منوی Photoshop در Menu Bar بروید. Preferences را انتخاب کنید و سپس General را انتخاب کنید:

 

 

جعبه گفتگوی تنظیمات

با این کار کادر محاوره ای Photoshop Preferences باز می شود. دسته هایی که می توانیم انتخاب کنیم در ستون سمت چپ لیست شده اند. گزینه ها برای دسته انتخاب شده در حال حاضر در منطقه اصلی در مرکز ظاهر می شوند. در حال حاضر ، گروه عمومی انتخاب می شود. توجه داشته باشید که در Photoshop CC ، Adobe چندین دسته جدید به موارد برگزیده مانند Workspace ، Tools و History History اضافه کرده است. در حالی که دسته بندی ها فقط در Photoshop CC در دسترس هستند ، بیشتر گزینه های موجود در این دسته های جدید را می توان در سایر دسته ها در CS6 یافت:

 

 

تنظیمات عمومی

 

صادرات کلیپ بورد

اولین گزینه ای که در تنظیمات عمومی یافت می شود ، Export Clipboard است. این گزینه می تواند عملکرد کلی رایانه شما را تحت تأثیر قرار دهد. وقتی تصاویر یا لایه ها را در فتوشاپ کپی و جایگذاری می کنیم ، موارد کپی شده در کلیپ بورد فتوشاپ قرار می گیرند. کلیپ بورد بخشی از حافظه رایانه شما (RAM آن) است که برای استفاده فتوشاپ اختصاص داده شده است. سیستم عامل رایانه شما نیز کلیپ بورد مخصوص به خود را دارد (بخش حافظه مخصوص به خود).

هنگامی که “Export Clipboard” فعال باشد ، موارد ذخیره شده در کلیپ بورد Photoshop نیز به کلیپ بورد سیستم عامل شما صادر می شوند. با این کار می توانید موارد کپی شده را در برنامه دیگری مانند Adobe Illustrator یا InDesign جایگذاری کنید. اما اندازه پرونده های فتوشاپ می تواند بسیار زیاد باشد. صادرات پرونده های عظیم به حافظه سیستم عامل می تواند باعث خطا و مشکلات عملکردی شود.

به طور پیش فرض ، “Export Clipboard” فعال است (علامت زده شده). برای کمک به روان نگه داشتن رایانه ، این گزینه را غیرفعال کنید (لغو انتخاب). اگر لازم است فایل ها را از Photoshop به برنامه دیگری منتقل کنید ، بهتر است فقط فایل را در Photoshop ذخیره کنید. سپس ، فایل ذخیره شده را در برنامه دیگر باز کنید:

 

 

تنظیمات رابط

در مرحله بعدی ، بیایید به چند گزینه نگاهی بیندازیم که به ما امکان می دهد رابط کاربری فتوشاپ را شخصی سازی کنیم. روی دسته رابط در سمت چپ کلیک کنید:

 

 

تم رنگی

اولین گزینه ای که بررسی خواهیم کرد Color Theme است. این گزینه رنگ کلی رابط کاربری فتوشاپ را کنترل می کند. در این حالت ، “رنگ” فقط به معنای سایه های مختلف خاکستری است. Adobe چهار تم رنگی مختلف را برای انتخاب به ما می دهد. هر موضوع با یک نمونه نمایش داده می شود. طرح زمینه پیش فرض ، نمونه دوم از سمت چپ است:

 

 

Adobe شروع به استفاده از این تم تاریک در Photoshop CS6 کرد. Photoshop CC نیز به طور پیش فرض از این تم تاریک استفاده می کند. قبل از CS6 ، رابط کاربری بسیار سبکتر بود (عکس از Adobe Stock):

 

 

برای انتخاب تم رنگی متفاوت ، روی نمونه آن کلیک کنید. یک موضوع وجود دارد که تاریک تر از حالت پیش فرض و دو موضوع سبک تر است. من سبک ترین را از چهار موضوع انتخاب می کنم. توجه داشته باشید که موضوع همچنین رنگ جعبه های گفتگوی فتوشاپ را کنترل می کند:

 

 

و در اینجا می بینیم که رابط کاربری فتوشاپ اکنون بسیار سبک تر شده است. ایده Adobe در پشت تم تاریک این بود که کمتر سرزده است و به ما امکان می دهد راحت تر روی تصاویرمان تمرکز کنیم. شخصاً موافقم ، به همین دلیل با موضوع پیش فرض همراه هستم. اما برخی از افراد رابط سبک تر را ترجیح می دهند. موضوعی را انتخاب کنید که با آن راحت تر هستید. می توانید تم رنگی فتوشاپ را در تنظیمات برگزیده در هر زمان تغییر دهید:

 

 

رنگ برجسته (فتوشاپ CC)

در Photoshop CC ، Adobe گزینه Highlight Color جدید را به تنظیمات ترجیحی رابط اضافه کرد. این گزینه در CS6 موجود نیست. “Highlight Color” به رنگی گفته می شود که فتوشاپ برای برجسته سازی لایه انتخاب شده در حال حاضر در پانل لایه ها استفاده می کند:

 

 

به طور پیش فرض ، رنگ برجسته سایه ای از خاکستری است که با موضوع کلی رنگ مطابقت دارد. در اینجا ، پانل لایه های Photoshop را مشاهده می کنیم که لایه Background با رنگ خاکستری پیش فرض برجسته شده است. ما در بخش لایه های فتوشاپ همه چیز درباره لایه ها را خواهیم آموخت:

 

 

رنگ برجسته دیگری که می توانیم انتخاب کنیم آبی است:

 

 

و اکنون ، می بینیم که لایه Background من با رنگ آبی مشخص شده است. من رنگ خاکستری پیش فرض را ترجیح می دهم زیرا باز هم کمتر سرزده است. مانند طرح زمینه ، می توانید رنگ برجسته را به همراه هر یک از تنظیمات Photoshop در هر زمان تغییر دهید:

 

 

اندازه قلم UI

گزینه دیگری که باید در تنظیمات رابط مورد بررسی قرار گیرد ، اندازه قلم UI است. این گزینه هم در CC و هم در CS6 موجود است. “UI Font Size” اندازه متن رابط کاربری فتوشاپ را کنترل می کند (“UI” مخفف “رابط کاربر” است). Adobe اندازه قلم پیش فرض را روی Small قرار می دهد:

اگر در خواندن چاپ کوچک مشکل دارید ، می توانید اندازه را افزایش دهید. برای بزرگتر کردن متن ، متوسط یا بزرگ را انتخاب کنید. اگر از چشمان خود متنفر هستید و می خواهید آنها رنج ببرند ، گزینه Tiny نیز وجود دارد. شخصاً ، “UI Font Size” را برای بزرگ کردن خستگی چشم در طی ساعات طولانی در رایانه تنظیم کردم:

 

 

برای اینکه تغییر اعمال شود باید فتوشاپ را ببندید و دوباره راه اندازی کنید. برای مقایسه ، بیایید دوباره به صفحه لایه های من نگاه کنیم. در سمت چپ ، پانل لایه ها را با استفاده از اندازه متن پیش فرض (کوچک) مشاهده می کنیم. در سمت راست همان پنل پس از تغییر اندازه به Large (و راه اندازی مجدد فتوشاپ) قرار دارد:

 

 

تنظیمات برگزیده ابزار (Photoshop CC)

در مرحله بعد ، اگر از Photoshop CC استفاده می کنید ، روی دسته Tools در سمت چپ کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به ابزار Photoshop باز شود. دسته ابزارها در Photoshop CC جدید است. کاربران CS6 در حال حاضر باید در گروه رابط باقی بمانند:

 

 

نکات ابزار را نشان دهید

اولین گزینه ای که در تنظیمات برگزیده ابزار مورد بررسی قرار می گیرد ، نمایش نکات ابزار است (در CS6 ، “نمایش نکات ابزار” در گروه رابط مشاهده می شود). “نکته ابزار” یک پیام مفید است که وقتی مکان نما را روی ابزار یا گزینه ای در فتوشاپ قرار می دهید ، ظاهر می شود. نکات مربوط به ابزار شرح مختصری از کاربرد این ابزار یا گزینه را ارائه می دهد:

 

 

به عنوان مثال ، اگر نشانگر ماوس خود را بر روی گزینه “Show Tool Tips” قرار دهید ، یک Tool Tip به رنگ زرد ظاهر می شود و توضیح می دهد که این گزینه تعیین یا عدم نمایش نکات Tool را تعیین می کند:

 

 

و در اینجا ، می بینیم که وقتی مکان نما را روی نماد ابزار در نوار ابزار فتوشاپ قرار می دهم ، یک Tool Tool به من اجازه می دهد تا بدانم کدام ابزار را انتخاب می کنم:

 

 

نکات ابزار به طور پیش فرض فعال هستند. اگر در فتوشاپ تازه کار هستید ، این یک روش عالی برای کمک به شما در یادگیری است. اما هنگامی که از راه خود در فتوشاپ مطلع شدید ، نکات ابزار می توانند مانع ایجاد شوند. وقتی احساس کردید دیگر به آنها نیازی ندارید ، به سادگی علامت “نمایش نکات ابزار” را در تنظیمات برگزیده بردارید.

برای تغییر ابزار از کلید Shift استفاده کنید

گزینه دیگر در دسته Tools در Photoshop CC استفاده از کلید Shift برای ابزار سوئیچ است. در Photoshop CS6 ، آن را در تنظیمات عمومی پیدا خواهید کرد. این گزینه بر نحوه انتخاب ابزارهای Photoshop هنگام استفاده از میانبرهای صفحه کلید تأثیر می گذارد. به طور پیش فرض ، “استفاده از کلید Shift برای تغییر ابزار” فعال است (علامت گذاری شده):

 

 

ابزارهای فتوشاپ همه در نوار ابزار در سمت چپ رابط وجود دارد. Adobe برای صرفه جویی در فضا ، ابزارهای مرتبط را با هم گروه می کند. به عنوان مثال ، اگر ابزار Lasso را کلیک کرده و نگه دارم ، یک منوی پرانتر ظاهر می شود که به من نشان می دهد ابزار Polygonal Lasso و ابزار مغناطیسی Lasso نیز در همان نقطه در دسترس هستند. توجه داشته باشید که هر سه ابزار میانبر صفحه کلید مشترک هستند (حرف “L”):

 

 

با فعال کردن “استفاده از کلید Shift برای ابزار سوئیچ” ، با فشار دادن “L” روی صفحه کلید ابزار Lasso انتخاب می شود. اما هر چقدر “L” را فشار دهید ، فقط ابزار Lasso را انتخاب می کنید. برای رفتن به ابزار Polygonal یا Magnetic Lasso Tool ، باید کلید Shift را فشار داده و نگه دارید و “L” را فشار دهید. این برای هر ابزاری در Toolbar که از همان میانبر صفحه کلید استفاده می کنند صادق است. برای صرفه جویی در وقت و جلوگیری از فشار دادن و نگه داشتن کلید Shift ، گزینه “استفاده از کلید Shift برای ابزار سوئیچ” را بردارید. با خاموش بودن گزینه ، فقط با فشردن خود نامه می توانید از طریق تمام ابزارهایی که میانبر صفحه کلید مشابه دارند ، چرخه بزنید.

تنظیمات مدیریت پرونده

بعد ، بیایید به تنظیمات File Handling برویم. دسته مدیریت پرونده را در سمت چپ انتخاب کنید:

 

 

ذخیره خودکار

اولین گزینه ای که در اینجا بررسی خواهیم کرد ذخیره خودکار است. ذخیره خودکار برای اولین بار در CS6 به فتوشاپ معرفی شد. این گزینه به فتوشاپ می گوید که در فواصل منظم به طور خودکار یک نسخه پشتیبان از کار خود را ذخیره کند. از تجربه می توانم بگویم که ذخیره خودکار در موارد مختلف ، خصوصاً در لپ تاپ کهنسال شده است ، شما را می داند.

به طور پیش فرض ، ذخیره خودکار تنظیم شده است که هر 10 دقیقه از کار شما پشتیبان تهیه کند. معمولاً خوب است. اما بسته به سرعت کار و قابلیت اطمینان کامپیوتر ، ممکن است بخواهید این فاصله را از 10 دقیقه به 5 دقیقه کاهش دهید. اگر نسخه های پشتیبان باعث مشکلات عملکردی می شوند ، می توانید فاصله طولانی تری را نیز انتخاب کنید ، اما انجام این کار خطر از دست دادن کار شما را افزایش می دهد:

 

 

لیست پرونده های اخیر شامل

یکی دیگر از گزینه های مهم در تنظیمات File Handling Recent File List Contains است. این گزینه تعیین می کند که تعداد زیادی از پرونده های باز شده قبلی توسط فتوشاپ پیگیری کند. در Photoshop CC ، هر بار که فتوشاپ را راه اندازی می کنید ، پرونده های اخیر شما به عنوان عکس کوچک در صفحه شروع ظاهر می شوند. در CS6 ، می توانید با رفتن به منوی File در نوار منو و انتخاب Open Recent ، به پرونده های اخیر خود دسترسی پیدا کنید (این مورد در Photoshop CC نیز کار می کند).

به طور پیش فرض ، فتوشاپ 20 پرونده آخر را که کار کرده اید ردیابی می کند. می توانید مقدار را تا 100 افزایش دهید. یا اگر نمی خواهید کسی از کار شما با خبر شود ، مقدار 0 را تنظیم کنید تا این گزینه غیرفعال شود:

 

 

تنظیمات عملکرد

در مرحله بعدی ، بیایید برخی تنظیمات را که با عملکرد فتوشاپ ارتباط دارند بررسی کنیم. دسته عملکرد را در سمت چپ انتخاب کنید:

 

 

استفاده از حافظه

گزینه Memory Usage در گروه Performance میزان ذخیره حافظه رایانه شما برای فتوشاپ را کنترل می کند. فتوشاپ حافظه را دوست دارد و به طور کلی هرچه حافظه بیشتری بدست آورد ، عملکرد بهتری خواهد داشت. به طور پیش فرض ، Adobe 70٪ از حافظه رایانه شما را برای فتوشاپ ذخیره می کند. اگر فتوشاپ هنگام کار روی پرونده های بزرگ مشکل دارد ، سعی کنید مقدار مصرف حافظه را افزایش دهید.

می توانید میزان استفاده از حافظه را تا 100٪ افزایش دهید. به خاطر داشته باشید ، اگر برنامه های دیگری نیز باز دارید ، هرکدام به حافظه نیاز دارند. هر زمان ممکن است ، وقتی در فتوشاپ کار می کنید ، همه برنامه های دیگر را ببندید. اگر برای باز بودن برنامه های دیگر نیاز دارید ، سعی کنید مقدار مصرف حافظه را بیش از 90٪ افزایش ندهید. اگر به مشکلی برخوردید آن را پایین بیاورید. برای اعمال تغییر ، باید فتوشاپ را مجدداً راه اندازی کنید:

 

 

ایالات تاریخ

گزینه دیگری که می تواند به طور مستقیم عملکرد فتوشاپ را تحت تأثیر قرار دهد ، حالت های تاریخ است. “State History” به تعداد مراحلی اشاره دارد که فتوشاپ هنگام کار آنها را ردیابی می کند. هرچه مراحل بیشتری به یاد بیاورد ، مراحل بیشتری می توانیم لغو کنیم تا به حالت قبلی برگردیم. حالت های تاریخچه در حافظه ذخیره می شوند ، بنابراین حالت های زیادی می توانند سرعت فوتوشاپ را کاهش دهند.

در Photoshop CS6 ، حالت پیش فرض پیش فرض 20 بود. در آن زمان ، من توصیه کردم مقدار را به 30 برسانم. در Photoshop CC ، Adobe مقدار پیش فرض را تا 50 افزایش داده است. من توصیه نمی کنم آن را بیش از 50 افزایش دهید مگر اینکه واقعاً به این تعداد لغو احتیاج داشته باشید. اگر با مشکلات عملکردی روبرو شدید ، سعی کنید مقدار را کم کنید. مجدداً برای اعمال تغییر باید فتوشاپ را مجدداً راه اندازی کنید:

 

 

تنظیمات دیسک خراش (Photoshop CC)

یک گزینه دیگر برای بررسی وجود دارد. در Photoshop CC ، دسته Scratch Disks را در سمت چپ انتخاب کنید. در Photoshop CS6 ، در گروه عملکرد باشید:

 

 

دیسک های خراش

دیسک خراش بخشی از هارد دیسک رایانه شماست که اگر حافظه سیستم تمام شود ، فتوشاپ به عنوان حافظه اضافی از آن استفاده می کند. تا زمانی که رایانه شما حافظه کافی داشته باشد ، فتوشاپ نیازی به استفاده از دیسک خراش ندارد. اگر به دیسک خراش نیاز داشته باشد ، از هارد دیسک (دیسک) که در گزینه Scratch Disks انتخاب کرده اید استفاده خواهد کرد.

دیسک سخت اصلی رایانه شما با نام Startup disk شناخته می شود. این ممکن است تنها هارددیسک شما باشد. اگر چنین باشد ، به صورت پیش فرض انتخاب می شود و در واقع هیچ کاری بیشتر از این لازم نیست که انجام دهید. اما اگر دو یا چند هارد دیسک دارید ، درایوی را انتخاب کنید که دیسک Startup شما نباشد. سیستم عامل شما از دیسک Startup شما بسیار استفاده می کند ، بنابراین با انتخاب درایو دیگری عملکرد بهتری را از Photoshop دریافت خواهید کرد. همچنین ، اگر اتفاقاً از سرعت هارد دیسک های خود مطلع باشید ، با انتخاب سریع ترین هارد ، عملکرد بهتری خواهید داشت.

برای بهترین عملکرد از SSD استفاده کنید

در آخر ، اگر یکی از هارد دیسک های کامپیوتر SSD (Solid State Drive) است ، SSD را به عنوان دیسک خراش خود انتخاب کنید. SSD بسیار سریعتر از هارد دیسک های سنتی است و می تواند عملکرد را تا حد زیادی بهبود بخشد. حتی اگر SSD دیسک راه اندازی شما نیز باشد ، باز هم بهترین انتخاب است. در مورد من ، دیسک Startup من یک درایو SSD است بنابراین من آن را به عنوان خراش دیسک اصلی خود انتخاب کرده ام. من همچنین یک درایو ثانویه سریع به عنوان یک دیسک خراش پشتیبان دارم. با این حال ، همانطور که اشاره کردم ، فتوشاپ فقط در صورت تمام شدن حافظه سیستم از خراش دیسک شما استفاده خواهد کرد. اگر فتوشاپ به طور معمول حافظه سیستم شما تمام می شود ، افزودن حافظه اضافی (RAM) به رایانه بهترین نتیجه را به شما می دهد:

 

 

بستن جعبه گفتگوی تنظیمات

برای پذیرش تغییرات خود ، روی OK کلیک کنید تا کادر گفتگوی Preferences بسته شود. به یاد داشته باشید که برخی از تغییراتی که ایجاد کرده اید فقط پس از راه اندازی مجدد فتوشاپ اعمال می شوند:

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا